Jod. Korzyści z uzupełniania niedoborów przy odchudzaniu i nie tylko!

Jod. Korzyści z uzupełniania niedoborów przy odchudzaniu i nie tylko!

Jod to niezwykle ważny mikroelement, którego niedobory powodują odczuwalne na co dzień skutki. Dobra wiadomość jest taka, że bardzo łatwo można je zniwelować, dodając sobie energii, siły, przyspieszając metabolizm i wzmacniając cały organizm. Dowiedz się, skąd i w jakich ilościach czerpać jod, żeby poczuć się o wiele lepiej.

 

Na niedobór jodu w Polsce może być narażone nawet 10 mln osób. Mikroelement ten jest jednym z niezbędnych składników odpowiedzialnych za właściwe funkcjonowanie organizmu. W bardzo dużym stopniu może wpływać na dobre samopoczucie – jego uzupełnianie niweluje uczucie senności i braku energii, obniża poziom cholesterolu, eliminuje problemy z metabolizmem i wspomaga naturalną odporność na stres. Ponadto, wzmacnia włosy, cerę i paznokcie, i co bardzo ważne – jest niezwykle cenny podczas walki z otyłością (to jego niedobory mogą do niej prowadzić!).

 

Źródła jodu

W jodzie bardzo ważne jest to, że jest łatwo dostępny i szybko można go uzupełnić. Bogatym źródłem jodu są ryby i owoce morza, zielone warzywa, ziemniaki. Nie każdy jednak jest w stanie serwować sobie dostatecznie często makrele, węgorza czy łososia; ponadto zawartość jodu w rybach słodkowodnych jest zdecydowanie mniejsza, niż w tych pochodzenia morskiego. Jod zawarty jest także w kuchennej soli jodowanej, jednak jego zawartość drastycznie spada podczas gotowania (nawet do 60% w dół), a sól nie jest zalecana jako podstawa zdrowej diety. Jod można przyjmować zatem z pożywieniem, ale także przez skórę. Ilość, która pozostanie w organizmie, jest wykorzystywana przez komórki tarczycy, ponieważ jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tego organu. To właśnie tam źródło mają nieprzyjemne skutki uboczne. Innymi poważnymi powikłaniami, obok niedoczynności tarczycy, są nowotwory piersi.

Dlatego też jod można przyjmować w formie suplementacji. Jego źródłem jest na przykład bogaty w minerały kelp, zamknięty w postaci kapsułek rodzaj wodorostu, który jest bardzo popularny i doceniany w Japonii. Jego właściwości to między innymi normalizacja funkcjonowania tarczycy, wspieranie przemiany materii, wspomaganie procesów trawiennych i odchudzania, wzmocnienie układu immunologicznego, odtruwanie z toksyn i metali ciężkich, wzmocnienie skóry, włosów, paznokci, poprawa stanu serca. Jod zawarty jest także w wysokiej jakości zestawieniach witamin i minerałów.

Uzupełnianie niedoborów jodu

Dzienne zapotrzebowanie na jod jest zależne głównie od wieku. Niemowlęta powinny przyjmować ok. 110  µg / dobę, dzieci w wieku od 1 do 6 lat – ok. 90 µg / dobę, starsze dzieci w wieku do 10 lat – ok. 120 µg / dobę. Dla młodzieży i dorosłych, zalecana dzienna dawka to ok. 150-160 µg / dobę, dla kobiety w ciąży jest to ok. 220 µg / dobę, a dla karmiących mam – ok. 290 µg / dobę. Jak widać, dzienna zalecana dawka dla przeciętnej osoby dorosłej wynosi ok. 150-160 µg dziennie, jednak przy schorzeniach tarczycy lub przedłużającym się niedoborze może to być zbyt niska dawka. Większe ilości są zalecane także dla sportowców i osób, które nie jedzą mięsa.

Jeżeli pragniesz uzupełnić swoje siły witalne, poprawić przemianę materii, wzmocnić swój organizm i uniknąć problemów z tarczycą, sięgnij po jod już dzisiaj. Jego niedobory można skutecznie uzupełnić w krótkim czasie. Zobacz niektóre z produktów zawierających ten cenny mikroelement:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl