BCAA: L-Leucyna, L-Izoleucyna, L-Walina
BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach: Leucyna, Izoleucyna i Walina. Nalezą do grupy egzogennych i muszą być pozyskiwane z pożywienia, ponieważ ludzki organizm nie potrafi ich syntetyzować.
BCAA mają ogromne znaczenie ponieważ mięśnie szkieletowe wykorzystują je bezpośrednio jako źródło energii i wspomagają nimi syntezę białek.
Leucyna, Izoleucyna i Walina, powinny być przyjmowane razem, ponieważ spożycie tylko jednego z nich (zwłaszcza leucyny) zmniejsza poziom pozostałych.
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach wspierają syntezę białek i wspomagają ponowne wykorzystanie innych aminokwasów w wielu organach. Stres, urazy, wypadki, przeciążenie fizyczne, prowokują szybki rozkład białek i kilkukrotnie zwiększają zapotrzebowanie na BCAA
BCAA dla kogo?
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach są wskazane dla osób aktywnych fizycznie, sportowców, narażonych na przeciążenia i urazy.
BCAA ułatwiają szybsze odzyskanie sił w mięśniach po wyczerpaniu lub urazie. Przyśpieszają naprawę i regenerację oraz przyczyniają się do wzrostu mięśni. Niwelują przewlekłe zmęczenie i osłabienie mięśniowe. ( charakteryzujące się np: drżeniem)
Badania naukowe sugerują, że aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) mogą być pomocne w zaburzeniach nerwowo- mięśniowych (np: stwradnienie zanikowe boczne). A to poprzez zwiększenie siły mięśni