Lecznicza moc zapachów

Lecznicza moc zapachów

Aromaterapia jest znana od wieków. Prekursorem aromaterapii był Rene-Maurice Gattefosse, francuski chemik i kosmetolog. Rene przypadkiem zainteresował się tą dziedziną nauki. Podczas wypadku w laboratorium oparzył się w rękę. Odruchowo i instynktownie włożył ją do naczynia z olejkiem lawendowym. Ręka przestała go boleć, a po kilku dniach skóra wygoiła się na tyle, że blizny były praktycznie niewidoczne.

Ta sytuacja spowodowała jego poważne zainteresowanie się aromaterapią. Efektem tego było napisanie książki „Aromaterapia – o użytku zewnętrznym esencji„. Według niego, nasz nos i skóra mogą przenosić energię witalną esencji do każdej komórki ciała i uzupełnić proces uzdrawiania.

Jednak wynalazek medycyny, którym była penicylina odsunął na bok terapie naturalne. Dopiero doktor Jean Valnet zainteresował się w latach 60 XX wieku dokonaniami R.M. Gattefossé i poczynił do nich swoje komentarze. Uznaje się go dziś za ojca nowoczesnej aromaterapii.

 

Aromaterapia to metoda terapii z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, które wprowadza się do organizmu poprzez skórę, błony śluzowe lub drogi oddechowe. Polega na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin. Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin aromatycznych. Olejki eteryczne znajdują się we wszystkich częściach roślin – kwiatach, łodygach, żywicy, nasionach i korzeniach. Po co roślinom olejki eteryczne? A po to, żeby uchronić się przed roślinożercami – mogą sprawić, że rośliny staną się gorzkie lub niejadalne bądź po to, aby uchronić się przed atakami insektów, bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Te wonne substancje otrzymuje się najczęściej poprzez destylację z parą wodną, ale także poprzez ekstrakcję bądź tłoczenie. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych, jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Aby uzyskać małą buteleczkę leku trzeba poddać destylacji wiele kilogramów lub nawet ton roślin. 

Pod kątem chemicznym olejki eteryczne to bardzo skomplikowane substancje. W olejkach mogą występować alkohole, kwasy, terpeny, diterpeny etc. Jedna roślina może wytwarzać różne olejki o różnych właściwościach i zastosowaniach. Na ostateczny skład i jakość olejku wpływa wiele czynników. Od rodzaju i gatunku rośliny poprzez chemotyp, sposób uprawy, sortowania, ekstrakcji do butelkowania i przechowywania.

 PODSTAWOWE FORMY AROMATERAPII

Masaż aromaterapeutyczny – to masaż całego ciała lub masaż miejscowy w zależności od celu zabiegu. Do jego wykonania używa się mieszanki olejków rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych.

Kąpiel aromaterapeutyczna – to zanurzanie się w ciepłej wodzie zwykle na 15-30 minut z dodatkiem mieszaniny olejków.

Aromaterapia w powietrzu - jest klasyczną inhalacją, odparowywaniem lub rozpylaniem olejków w pomieszczeniu. Inhalacje wykonuje się nad naczyniem z gorącą wodą. Typowa aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy kominków ogrzewanych świeczką.

 

Na różne schorzenia odpowiednie olejki złagodzą dolegliwości:

 

Bóle głowy: olejek bazyliowy, lawendowy, miętowy, geraniowy, różany

Nadciśnienie: olejek lawendowy, rozmarynowy, różany, szałwiowy, ylangowy. Niedociśnienie: olejek bergamotowy, miętowy, lawendowy, cytrynowy.

Bóle reumatyczne i artretyczne: olejek eukaliptusowy, cynamonowy, goździkowy, cyprysowy, jodłowy

Zaburzenia trawienia: olejek cytrynowy, lawendowy, miętowy, geraniowy, różany, sandałowy.

Przeziębienie, katar, kaszel: olejek anyżowy, cyprysowy, eukaliptusowy, herbaciany, lawendowy, miętowy, rozmarynowy, sosnowy.

Infekcje skóry: olejek cytrynowy, eukaliptusowy, herbaciany, jałowcowy, lawendowy, sandałowy, bergamotkowy

Bezsenność: olejek różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, mandarynkowy.

Stres: olejek jałowcowy, lawendowy, neroli, geraniowy, różany, slangowy, cytronelowy.

Afrodyzjaki: olejek rozmarynowy, goździkowy, sandałowy, różany, slangowy.

 

Na rynku obecne są również gotowe mieszaniny olejków eterycznych dobrane według reguł aromaterapii tak, aby ich stosowanie dawało oczekiwane efekty w postaci zmiany nastroju, złagodzenia napięć, zmęczenia, stresu, a także dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach i uzyskania w nich pięknego zapachu. Producentem takich mieszanek jest POLLENA-AROMA.

 

Olejki eteryczne, mieszanki olejków oraz akcesoria do aromaterapii dostępne na: http://sklepateraz.pl/pl/c/Aromaterapia/462

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl