BOR - mikroelement

BOR - mikroelement

 

Jeden z mikroelementów występujący w wodzie. Łatwo się wchłania oraz szybko zostaje usuwany przez układ wydalniczy, nie gromadzi się w organizmie. Ludzkie zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi około: 0,3-20 mg/dzień. Jest bezpośrednio związany ze zmniejszeniem utraty wapnia przez kobiety w okresie pomenopauzalnym i chroni przed osteoporozą i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Największe jego zgromadzenie jest w komórkach mózgowych. Dodatkowe dawki boru mogą też działać korzystnie w leczeniu alergii, jako że ludzie cierpiący na wysypki alergiczne mają na ogół niski poziom boru w skórze. Badania medyczne i naukowe wykazują, że należy on do podstawowych pierwiastków śladowych, których potrzebują zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Pierwiastek ten jest na tyle niezbędnym elementem, iż powinno się uwzględnić jego dobowe zapotrzebowanie w codziennej diecie.

 

Główne zastosowania:

- osteoporoza,

- złamania,

- ogólnie stan układu szkieletowego,

- menopauza,

- zapalenie stawów i kości,

- reumatoidalne zapalenie stawów,

- młodzieńcze zapalenie stawów.

 

Hormony żeńskie

Badania naukowe wskazują, że suplementacja borem znacząco wpływa na aktywność estrogenu. W pewnej próbie klinicznej z udziałem kobiet, przyjmujących bor codziennie stwierdzono istotny wzrost 17 beta estradiolu - najbardziej aktywnej postaci estrogenu. Dostępne dowody wskazują na korzystny wpływ na poziom wapnia w organizmie.

 

Szkielet i gęstość kości

Najwięcej korzyści z suplementacji borem odnosi najprawdopodobniej układ szkieletowy. Jak wspomniano powyżej suplementacja borem znacząco zwiększa aktywność estrogenu, co więcej niż prawdopodobne wywiera pozytywny wpływ na gęstość kości. Szczególnie istotne dla stanu kości są dane wykazujące zmniejszenie wydalania wapnia nawet o 44%. Oprócz wpływu na estrogen naukowcy sugerują, że bor może być potrzebny do przekształcania przez nerki 25-cholekalcyferolu w najbardziej aktywną postać witaminy D (1,25 dwuhydroksycholekalcyferol). Ta postać witaminy D jest niezbędna do wchłaniania wapnia w jelitach.

 

Stawy

Nie ustalono jeszcze na pewno sposobu działania, ale w badaniach wskazano, że suplementacja borem ma korzystny wpływ na stawy osób z chorobami kości, reumatoidalnym zapaleniem stawów i młodzieńczymi postaciami zapalenia stawów. Wyniki badań wykazały wymierną poprawę u dużej większości osób przyjmujących dodatkowe ilości boru.

 

Powszechne źródła boru w pokarmie

- zielone warzywa liściaste,

- owoce: gruszki, suszone śliwki, rodzynki, daktyle, jagody, jabłka,

- produkty pełnoziarniste,

- krewetki,

- wino,

- miód,

- orzechy.

 

Możliwe objawy niedoboru pierwiastka Boru w organizmie

- osteoporoza,

- niedobór estrogenu,

- nadmierne wydalanie wapnia i magnezu,

- niedobór testosteronu,

- pogorszenie funkcji umysłowych.

 

Bor zawarty wraz z krzemem w preparatach Silor+B stanowi pełne wsparcie dla regeneracji całego organizmu.

Nawet przez skórę wchłanialność jest bardzo duża.

 

poczytaj o innych mikroelementach klikając tutaj

 

Źródła:

1. Meacham S et al, American Journal of Clinical Nutrition, 61, 1995, pp 341-345.

2. Lore F et al, Horm Metabol Res, 16, 1984, p 58.

3. Travers Ret al, Journal of Nutritional Medicine, I, 1990, pp 127-132.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl