Krzem - Jak poprawić zdrowie i wygląd jednym składnikiem?

Krzem - Jak poprawić zdrowie i wygląd jednym składnikiem?

Kiedy wybieramy witaminy i minerały, komponując swoją dietę czy dobierając jej suplementy, zazwyczaj zwracamy uwagę na obecność takich elementów jak magnez, potas, żelazo czy witaminy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ponad 90% społeczeństwa cierpi na niedobór często pomijanego, a niezwykle ważnego mikroelementu, jakim jest krzem – określany pierwiastkiem życia i młodości.

W organizmie człowieka znajduje się ok. 7 g krzemu – co może być zaskakujące – jego ilość jest prawie dwukrotnie wyższa od zawartości żelaza. Znajduje się we krwi oraz w narządach i tkankach (w tym kości, ścięgna, mięśnie, naczynia krwionośne, serce, wątroba, śledziona, trzustka, nerki, skóra). Krzem skutecznie wspomaga wchłanianie innych ważnych mikroelementów. Dlatego właśnie krzem określany jest pierwiastkiem życia. Uzupełnianie go codzienną dietą zaowocuje poprawą samopoczucia i  stanu zdrowia, a co za tym idzie – naszego wyglądu i sił. Zapobieganie brakom krzemu pozytywnie wpłynie na takie aspekty organizmu, jak:

Silne kości i stawy

Krzem pozytywnie wpływa na syntezę włókien kolagenowych, które sprawiają, że kości stają się mniej łamliwe. Niedobór można porównać do skorupki jajka czy muszli ostrygi, których skład nie zawiera tych włókien – przez co są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.  Włókna kolagenowe odgrywają pierwszoplanową rolę także w budowie stawów. Aby umożliwiać poruszanie się i zapewniać wytrzymałość na napięcie, muszą być elastyczne. Dlatego, aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się, a także dolegliwego bólu kręgosłupa, kolan, stóp czy rąk, należy uzupełniać krzem.

Zdrowy układ sercowo-naczyniowy i krążenie

Udowodniono, że wysoki poziom krzemu w organizmie zmniejsza ryzyko miażdżycy, która prowadząc do ostrej lub przewlekłej postaci choroby niedokrwiennej serca obniża elastyczność tętnic. Dostarczanie odpowiedniej ilości krzemu (tj. 25-50 mg/dobę) działa przeciwmiażdżycowo, a także poprawia elastyczność oraz kurczliwość naczyń krwionośnych.

Zadbana skóra, włosy i paznokcie

Podobnie jak w przypadku kości i stawów, również skóra zawdzięcza swoją elastyczność włóknom kolagenowym. Dostarczanie kolagenu od zewnątrz to za mało – w ten sposób organizm nie jest w stanie wchłaniać dużych ilości, a jednocześnie można zablokować procesy oddechowe skóry. Uzupełnienie niedoboru krzemu owocuje poprawą kondycji włókien kolagenowych od środka. Ponadto, krzem ma istotne znaczenie w procesie gojenia się ran. Co więcej, otarcia i stłuczenia szybciej się regenerują, gdy w organizmie mamy prawidłowe stężenie krzemu. Krzem działa też zbawiennie w przypadku oparzeń słonecznych czy po ukąszeniach owadów, gdy aplikuje się go w formie schłodzonego żelu. Uzupełnianie krzemu daje niezwykłe efekty odmładzające i przeciwzmarszczkowe, które można dostrzec po dobrej kondycji skóry, włosów  i paznokci.

Kondycja fizyczna

Krzem wpływa na odbudowę chrząstki stawowej, łagodzi ból, stany zapalne i dolegliwości związane z urazami. Poprawia ogólną kondycję organizmu, wspierając wchłanianie innych zbawiennych mikroelementów. Odpowiednia ilość krzemu redukuje bóle kręgosłupa i stawów a także wzmacnia odporność – na przykład na infekcje czy zapalenia, a nawet choroby nowotworowe, wzmacniając organizm. Krzem poprzez swój wpływ na układ nerwowy dobrze działa także na sferę psychiczną. Wzmacnia procesy myślenia, poprawia sen, obniża poziom stresu.

Dostarczanie krzemu od środka w zalecanych przez badaczy ilościach wpływa zbawiennie na podstawowe funkcje i układy naszego ciała. Aby uzupełnić braki, można zdecydować się na dwukrotnie większą niż zalecana dawkę, i zacząć cieszyć się efektami w postaci młodego wyglądu i zdrowego ciała.

 

Artykuł opracowano na podstawie:

Boguszewska A., Pasternak K., Sztanke M. (2003) Stężenie krzemu w osoczu krwi pacjentów ze świeżym zawałem mięśnia sercowego i chorobą niedokrwienną serca. J. Elemetol., 8, 4 Belles M., Sanchez D.J.. Gomez M., Corbella J., Domingo J.L. (1998). Silicon reduces aluminum accumulation in rats: relevance to the aluminum hypothesis of Alzheimer disease. Alzheimer Dic. Assoc. Disort. 12: 83-87.
Węglorz K., Bereza M. (2007). Biologiczne znaczenie krzemu oraz jego interakcje z innymi pierwiastkami. Wiadomości zootechniczne, R. XLV (2007) 4: 67-70.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl