Alternatywne środki lecznicze - "Grzyb Nieśmiertelności"

Alternatywne środki lecznicze - "Grzyb Nieśmiertelności"

Alternatywne środki „lecznicze“


Suplement pożywienia - "grzyb nieśmiertelności"


Grzyb Ling Zhi lub Reishi (lakownica lśniąca) od wielu wieków uznawany jest w Chinach jako leczniczy i wzmacniający. Obecnie badania naukowe potwierdzają jego niezwykłe właściwości lecznicze w chorobach serca i nowotworach.


Opracowanie: Ulrich Arndt, Kristian Kidala, Frank-Daniel Schulten

 

Wiedział to już „człowiek lodu“ Ötzi: Niektóre grzyby przydatne są nie tylko jako pożywienie, posiadają bowiem również niesamowite działanie lecznicze. Badania wykazały, że ten prehistoryczny mieszkaniec Alp cierpiał za życia na zakażenie włosogłówką, które może powodować biegunkę i silne bóle brzucha. Naukowcy zgodni są już tymczasem co do tego, iż Ötzi stosował grzyby, znalezione obok jego mumii – znane jako porki brzozowe - do zwalczania tych pasożytów.

Uzdrawiająca moc grzybów nadrzewnych znana była już w średniowieczu. Tak więc św. Hildegarda z Bingen pisała: „Rosnące na żywych i ściętych drzewach grzyby przydatne są do spożycia a czasem także dla medycyny. Te z orzecha pomagają zwalczyć robaki, z buku chronią przed przeziębieniem i nieżytem żołądka, z wierzby pomagają przeciw chorobom płuc i dolegliwościom śledziony oraz na zaćmę, rosnące na gruszy są dobre przeciwko liszajcowi“. Jednak u nas stosowanie grzybów leczniczych (z wyjątkiem tych w postaci penicyliny) nigdy tak naprawdę nie zyskało popularności – w przeciwieństwie do krajów Azji. Od niepamiętnych czasów stosuje się tam z powodzeniem wiele grzybów o różnych właściwościach leczniczych. Najważniejszym z nich jest tzw. Ling Zhi lub Reishi (Ganoderma lucidum, lakownica lśniąca), od około 4000 lat uznawany w Azji za jeden z najważniejszych środków leczniczych. Współczesne badania medyczne w Japonii, Korei, Stanach Zjednoczonych i Chinach potwierdzają jego niesamowite właściwości lecznicze. Przyjmowanie po kilka gramów grzyba dziennie przez kilka tygodni łagodzi zaburzenia rytmu serca w 60 procentach, choroby tętnic wieńcowych w 84 procentach i bóle głowy u 86 procent pacjentów. Tylko jeden gram dziennie wystarczy, aby znacząco wzmocnić układ odpornościowy. Ling Zhi odtruwa organizm, pomaga przy alergii, astmie i chorobach skóry oraz łagodzi dolegliwości wątroby, artretyzm i zaburzenia snu.

Eksperymenty z kulturami komórek – prowadzone m.in. w Instytucie Mikrobiologii i Biochemii Uniwersytetu M. Curie- Skłodowskiej w Warszawie, Polska – potwierdzają również ich skuteczność wobec bakterii chorobotwórczych i wirusów, takich jak wirus ospy i Streptococcus (odpowiedzialny za szkarlatynę, zapalenie opon mózgowych i choroby serca). Według dr Fukumi Morishige'ai ze słynnego Instytutu Nauki i Medycyny Linusa Paulinga w Big Sur w Kalifornii przyjmowanie Ling Zhi stanowi nawet "najlepszą profilaktyczną metodę ochrony przed rakiem".

Jak wykazały badania, pewne określone, zawarte w grzybach polisacharydy - długołańcuchowe węglowodany, tzw beta-D-glukany – oddziaływują m.in. hamująco na wzrost nowotworów (Zobacz pole z prawej). Centrala Krajowego Stowarzyszenia Studiów nad rozwojem raka" w USA oraz "Wydział Medyczny krajowych uniwersytetów w USA" poświadczyły lecznicze działanie Ling Zhi na nowotwory.

W Japonii grzyb ten został oficjalnie dopuszczony w leczeniu raka żołądka. Preparaty z tego grzyba stosuje się w japońskich klinikach w leczeniu pacjentów chorych na raka. Łagodzą one także skutki uboczne chemioterapii i radioterapii. Japońska firma Teikoko Chemical Industry Co. zleciła opatentowanie pewnych składników grzyba Ling-Zhi jako leku przeciw nowotworom.

W krajach azjatyckich Ling Zhi stanowi również istotny element tzw. terapii Fu Zeng, będącej wschodnim odpowiednikiem zachodniej immunoterapii. Pacjentom podaje się przy tym Ling Zhi i niektóre zioła oraz żeń-szeń w celu wzmocnienia sił obronnych organizmu. Według chińskich teorii medycyny powoduje to przepływ chi, a więc przepływ energii życiowej, która ulega normalizacji.
W klasycznej medycynie chińskiej grzyb ten jest środkiem spowalniającym procesy starzenia - stąd jego kwiecista nazwa "boski grzyb nieśmiertelności". Nawet dziś jeszcze chińscy przywódcy przyjmują preparaty z tego grzyba - rzekomo jest to powód ich przysłowiowej długowieczności.

Chińscy zbieracze z ogromnym, dziko rosnącym grzybem Ling Zhi. Jego znalezienie uważane jest za dobrą wróżbę.

Jako, że grzyb ten występuje w przyrodzie dość rzadko, w krajach azjatyckich powstało wiele legend otaczających tę roślinę. Kiedyś był on droższy niż złoto, a starożytni chińscy cesarze podobno wysyłali całe floty na poszukiwanie Ling Zhi. Jego moc opiewana była w wierszach i hucznie świętowano, kiedy został znaleziony. Odkrycie Ling Zhi zawsze uważane było za dobry omen. Grzyb ten stosowany był nie tylko jako lek. Służył także jako talizman i uważany był w kręgach taoistycznych jako symbol nieśmiertelności. Ponadto wieszano go na progu lub nad łóżkiem, aby wypędzić demony i złe duchy. Ten charakterystyczny grzyb często ma kształt przypominający nerki, a jego powierzchnia lśni, jak gdyby była pokryta lakierem. Najbardziej pożądane były jednak wcześniej egzemplarze, przypominające poroże jelenia. Za takie "grzyby w kształcie łopat" płacono niebotyczne kwoty. Podczas suszenia grzyby ulegają zdrewnieniu. Ich struktura przypomina wówczas korek, ma nieco gorzkawy smak i wydziela korzenny, przyjemny zapach. Największą moc leczniczą przypisuje się czerwonemu Ling Zhi.

Składniki aktywne grzyba

Ciągle jeszcze nie zbadano wszystkich składników Ling Zhi. Z dotychczas odkrytych wyróżnia się:

- nieznane wcześniej białka (glikoproteiny), które okazały się być środkiem hamującym rozwój raka
- nieznany dotąd alkaloid, wzmacniający serce
- rzadko występujące polisacharydy, o udokumentowanym działaniu przeciwnowotworowym
- organiczny german, wykazujący czterokrotnie większy pozytywny wpływ dla zdrowia od germanu występującego w żeńszeniu czy czosnku (np. w nowotworach, reumatoidalnym zapaleniu stawów, astmie i osteoporozie)
- substancje regulujące i wzmacniające system immunologiczny
- substancja o silnym działaniu ochronnym dla wątroby (Gandosteron)
- oraz witaminy B1, B2 i B6, witamina E, prowitamina D, kumaryna, mannitol i 15 różnych pierwiastków śladowych.

W najstarszej chińskiej księdze zielarskiej czytamy: "Najwyższa klasa środków leczniczych liczy sto dwadzieścia gatunków, których zadaniem jest panować jak królowie. Otrzymują one ludzką naturę i są równe niebu. Nie są toksyczne, bez względu na ilość i okres, w których są przyjmowane. Chcesz ulżyć swojemu organizmowi i wzmocnić swoje siły, chcesz długo żyć, nie starzejąc się - korzystaj z tych zasobów". Za najważniejszy wśród nich uchodził Ling Zhi, nawet przed legendarnym żeń-szeniem.
Może wydawać się dziwne, że tak popularny i ceniony w Azji, naturalny środek leczniczy - obecnie w samej tylko Japonii wydaje się rocznie ponad 770 milionów dolarów na preparaty z Ling Zhi i innych grzybów leczniczych – nie jest jeszcze znany na Zachodzie. Istnieje jednak proste wyjaśnienie: Do niedawna Ling Zhi dostępny był w ograniczonym zakresie. Dopiero kilka lat temu udało się wyhodować grzyb profesjonalnie na dużą skalę. Od tego czasu gwałtownie wzrosła liczba badań naukowych, dotyczących tych tradycyjnych środków leczniczych. Na ich podstawie wiemy już dziś z pewnością: Ling Zhi jest po pierwsze całkowicie nietoksyczny i może w związku z tym być przyjmowany bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Po drugie, jako codzienny suplement diety może chronić przed wieloma chorobami - łącznie z rakiem.

Herbatki lecznicze z Ling Zhi

W specjalnych mieszankach herbat działanie grzybów Ling Zhi uzupełnia się i wzmacnia wzajemnie z innymi ziołami:

- herbatka przeciwko migrenie i bólom głowy: po 20g Ling Zhi, werbeny, melisy, mięty, rozmarynu i 10g ruty. 1 łyżeczkę mieszanki na filiżankę wrzącej wody i pozostawić około 10 minut; pić trzy filiżanki dziennie

- herbatka przeciwko dolegliwościom żołądkowym: po 30g Ling Zhi i korzenia imbiru, po 15 g tataraku i korzenia biedrzeńca, po 5g bylicy piołunu i jagód jałowca;zalać 1 łyżeczkę filiżanką wrzącej wody i pozostawić około 10 minut; pić jedną filiżankę dziennie

- herbatka przeciwko miażdżycy: po 20g Ling Zhi, jemioły i głogu oraz 40g skrzypu; 1 łyżeczkę mieszanki na filiżankę wrzącej wody; pozostawić na około 10 minut; pić codziennie 2-3 filiżanki

- herbatka medytacyjna: po 10g Ling Zhi, szałwii, cykorii i fioletowej tojeści; jedną łyżkę stołową mieszanki na filiżankę wrzącej wody i pozostawić około 10 minut; pić na godzinę przed medytacją

Ling Zhi w azjatyckich sklepach oferowany jest zazwyczaj w postaci kapsułek lub herbaty. Obydwie te formy mają jednak swoje wady. Herbatka z Ling Zhi w czystej postaci jest bardzo gorzka. Kapsułki z kolei nie gwarantują zawartości odpowiedniej ilości aktywnych składników. Dlatego sprawdziło się przyjmowanie grzybów suszonych: jedna płaska łyżeczka dziennie, popijając odrobiną płynu. Również do użytku zewnętrznego suszony grzyb nadaje się bardzo dobrze. Wywar z grzybów odżywia i regeneruje na przykład skórę twarzy. Z powodu twardego błonnika grzybów nie można ich jednak tak łatwo pokruszyć. W miejsce tego istnieją obecnie metody delikatnego otwierania twardych komórek grzybów. Pozwala to organizmowi na optymalne przyswojenie składników aktywnych, zawartych w Ling Zhi.

Oprócz działania leczniczego i harmonizującego wpływu na cały organizm, grzybom Ling Zhi przypisywane jest również oddziaływanie psychiczne i duchowe. Ponieważ grzyb ten równoważy chi, siły yin i yang w organizmie, może również przyczynić się do osiągnięcia zrównoważonego stanu, umożliwiającego głęboką medytację. Tak więc "święty grzyb" wspomaga wewnętrznie, przygotowując ciało i umysł na osiągnięcie wyższego poziomu świadomości.

Reishi in Vitaminum D 60 kapsułek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl